2011-02-10
R. Paksas: „Kardinalių sprendimų reikia ne tik dėl šalies šilumos ūkio“
Pastaruoju metu šalies žiniasklaidoje kone kasdien driekiasi šilumos tiekimo ir mokesčių už ją tema. Vieni valdžios žmonės siūlo vartotojų teises ginančioms institucijoms būti aktyvesnėmis. Kiti gi susitaria, kad skaitiklių parodymai būtu nurašomi nelaukiant mėnesio pabaigos - taip mokestis prieš rinkimus už šilumą bus mažesnis. Treti siūlo energetikos inspekcijai ar kitoms Vyriausybei pavaldžioms institucijoms įpareigoti šilumos tiekėjus sąskaitose parašyti daugiau eilučių, kaip ir už ką tas šilumos mokestis skaičiuojamas.
Tarsi bandytų pudra uždengti mėlynę po akimi. Nereikia apgaudinėti visuomenės - situacija šalies šilumos ūkyje reikalauja ne kosmetinių padailinimų, bet kardinalių pakeitimų. Ir pirmiausiai tam reikia politinės valios pasakyti kategorišką „Ne" šilumos ūkio monopolį Lietuvoje šiandien turintiems verslo subjektams.
Manau, kad bus nelengva. Partijos Tvarka ir teisingumas atstovai ne tik Vilniaus savivaldybėje, bet ir kituose šalies miestuose jau ne pirmi metai siekia labai aiškiai ir nedviprasmiškai įvertinti šilumos tiekėjų grobuoniškus užmojus ir jų siekį įvairiomis priemonėmis nepagrįstai turtėti šilumos vartotojų sąskaita. Mes jau ne pirmi metai kalbame, kad viena įmonių grupė tapo monopolininke ne tik tiekiant šilumą, bet ir administruojant daugiabučius namus. Daugiau kaip prieš dešimtmetį remiama ir proteguojama tuometinės šalies bei Vilniaus valdžios, ta įmonių grupė, vėliau tapusi bendriniu „rubikonininkų" vardu, šiandien siekia įsitvirtinti ir atliekų tvarkymo versle.
Tas verslas, kaip ir graboriaus biznis, yra amžinas, duodantis nuolatines pajamas. Iš šio verslo, kaip ir iš šilumos tiekimo, manipuliuojant paslaugų kainų dedamosiomis, rinkliavos gyventojams dydžiais, be didelių išlaidų galima gauti didžiules pajamas.
Per tuos dešimt metų, politikai, tarnaudami būtent monopolijoms, jas sustiprino taip, kad šiandien jos tapo hidromis, ryjančiomis šalies gyventojų nelengvai uždirbamus atlyginimus ar gaunamas pensijas.
Nežinau, ar dėl politinių sumetimų, ar dėl prabudusios sąžinės, dalis valdančiųjų Vilniaus savivaldybėje vakar pritarė tvarkiečių seniai siūlomiems sprendimams peržiūrėti Vilniaus šilumos ūkio nuomos sutartį bei nutraukti praėjusių metų rudenį su nuomotojo dukterine bendrove sudarytą net 122 milijonų litų vertės mokyklų ir darželių priežiūros sutartį.
Tačiau aš abejoju, kad valdantieji iš tiesų neveidmainiauja ir jiems iš tiesų užteks ryžto priimti kardinalius sprendimus. Jis turi būti vienas - visos šalies gyventojams nenaudingos, viešąjį interesą pažeidžiančios sutartys turi būti nutrauktos. Šilumos tiekimas, jos kainos vartotojams nustatymas turi pereiti į savivaldybių rankas. Valstybė privalo priversti monopolijas elgtis pagal jos taisykles - tik taip politikai dar gali bandyti susigrąžinti bent dalelę visuomenės pasitikėjimo.
Tai būtų pirmas žingsnis, rimtos kovos prieš monopolijas pradžia. Jų užvaldyta Lietuva tampa vis labiau panaši ne į geografinį Europos centrą turinčią valstybę, bet trečiojo pasaulio šalį su nuo teisės nutolusia teisėsauga, korumpuotais politikais ir į kitus kraštus emigruojančiais jos gyventojais.
Šalies žmonės šiandien yra ne tik šilumos monopolininkų įkaitai. Savo žaidimo taisykles diktuoja bankai, prekybininkai, farmacininkai. Šiandien žvelgiama tik į vieną - nežmoniškai pakilusias kainas už šildymą. Tačiau ar prekybos centruose nekyla būtiniausių maisto produktų kainos, o vaistinėse - vaistų kainos?
Kada ir kas iš tiesų išdrįs pažvelgti giliau į prekybos naftos produktais monopolį? Kiek gi galima ironizuoti, kad visos degalinės savarankiškai, be jokio išankstinio susitarimo nuo rytojaus nusprendžia padidinti degalų kaina kone vienodu procentu. Jūs tuo netikite? Aš - taip pat. Valdžioje esantys politikai, matyt, tiki. Arba apsimeta tikintys.
Tikėti reikėtų kitkuo. Tuo, kad privalome ir galime pasipriešinti monopolijų diktatui. Vieniems politikams tai būtų kelio į savo sąžinę pradžia, kitiems - kelio į žmonių širdis tąsa.
Prezidentas Rolandas Paksas yra Europos Parlamento narys, partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkas
|