2010-10-21
Pastaruoju metu vis daugiau žmonių ieškodami bent minimalaus pragyvenimo šaltinio yra priversti kreiptis į valstybines institucijas su prašymais, kad būtų pradėta mokėti našlių ar našlaičių pensija
Neretai tokia pensija būna ne kaip pragyvenimo šaltinis, bet greičiau kai išgyvenimo. Tokių paklausimų pastaruoju metu sulaukiu vis daugiau. Tačiau kaip rodo praktiką dauguma besikreipiančių nežino, kam, kaip ir kada turi būti mokama tokia pensija.
Vadovaujantis LR Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymu bei kitais poįstatyminiais teisės aktais, teisę gauti našlių pensiją turi tie asmenys, kurie pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais (iki 2005-07-01 - invalidais) našlė arba našlys. Tačiau norint būti pripažintais nedarbingais arba iš dalies darbingais turėjo ir turi atitikti bent vieną iš šių sąlygų, asmenys, kurie buvo pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais (iki 2005-07-01 - invalidais) tuo metu, kai slaugė namuose mirusiojo vaikus (įvaikius) iki 18 metų, pripažintus neįgaliaisiais (iki 2005-07-01 - invalidais), taip pat mirusiojo vaikus (įvaikius), kuriems nustatyta 75-100 procentų netekto darbingumo (iki 2005-07-01 - I invalidumo grupė), jeigu šie vaikai (įvaikiai) buvo pripažinti neįgaliaisiais (iki 2005-07-01 - invalidais) iki jiems sukankant 18 metų, bei asmenys, kurie buvo pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais (iki 2005-07-01 - invalidais) iki sutuoktinio mirties arba pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais (iki 2005-07-01 - invalidais) per 5 metus po sutuoktinio mirties. Taip pat teisę gauti našlių pensiją turi tie asmenys, kuriems yra sukakę senatvės pensijos amžius našlė arba našlys, neatsižvelgiant į jų amžių sutuoktinio mirties metu.
Tačiau atkreiptinas dėmesys, ir į tai, kad našlė arba našlys, neturėję su mirusiu sutuoktiniu vaikų, turi teisę gauti našlių pensiją tik tuo atveju, jei nuo santuokos įregistravimo nustatyta tvarka iki sutuoktinio mirties dienos praėjo ne mažiau kaip 1 metai.
Praktikoje pasitaiko atvejų, kai žmonės sudarę naują santuoką po sutuoktinio mirties mano, kad jiems ir toliau priklauso našlių pensiją, tačiau pagal galiojančią tvarką, jeigu buvęs sutuoktinis sudaro nauja santuoką po jo mirties, tokiu atveju našlio pensija nebemokama.
Našlei ar našliui, turinčiam teisę gauti našlių pensiją, našlių pensija skiriama valstybinės socialinio draudimo našlių pensijos bazinio dydžio. Šis dydis negali būti mažesnis nei 70 Lt.
Atkreiptinas dėmesys, kad našlių ir našlaičių pensija skiriama, jeigu mirties dieną asmuo atitiko bent vieną iš šių sąlygų, buvo įgijęs šio įstatymo nustatytą teisę gauti valstybinę socialinio draudimo netekto darbingumo (jei asmuo mirė iki 2005-07-01 - invalidumo) pensiją ar senatvės pensiją arba gavo vieną iš šių pensijų - netekto darbingumo (invalidumo) ar senatvės; minimalų valstybinio socialinio pensijų draudimo ar jam prilyginamą stažą atitinkamos rūšies pensijai mirusysis įgijo dirbdamas Lietuvos, Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės susitarimą pasirašiusių valstybių narių įmonėse, įstaigose ar organizacijose (išskyrus asmenis, iki mirties dienos gavusius netekto darbingumo (invalidumo) ar senatvės pensiją, paskirtą ir (ar) mokėtą pagal šį įstatymą ar pagal pensijų įstatymus, galiojusius Lietuvos Respublikoje iki 1995 m. sausio 1 d. bei Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka reabilituotus politinius kalinius ir tremtinius, dalį stažo įgijusius neteisėto kalinimo metu ar tremtyje, kuriems sąlyga įgyti minimalų stažą dirbant Lietuvos, Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės susitarimą pasirašiusių valstybių narių įmonėse, įstaigose ar organizacijose netaikoma); aukščiau nustatytos sąlygos skiriant našlių pensijas netaikomos, jei sutuoktinis mirė iki 1991 m. birželio 1 d. bei asmuo miręs po 1991-06-01, t.y. po Valstybinio socialinio draudimo įstatymo įsigaliojimo, ir asmuo buvo nuolatinis Lietuvos Respublikos gyventojas.
Vadovaujantis LR Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymu bei kitais poįstatyminiais teisės aktais, be našlių pensijos, teisę gauti našlaičių pensiją turi mirusiojo vaikai ir įvaikiai iki 18 metų, taip pat vyresni, jeigu jie pripažinti neįgaliaisiais (iki 2005-07-01 - invalidais) iki 18 metų ir jeigu nuo 18 metų nuolat yra nedarbingi ar iš dalies darbingi (invalidai), taip pat mirusiojo vaikai ir įvaikiai, kurie iki 2005-07-01 buvo pripažinti invalidais nuo vaikystės po 18 metų sukakties dienos, tačiau ne vėliau kaip iki dienos, kurią jiems sukako 24 metai, ir jeigu jie nuo pripažinimo invalidais dienos nuolat yra nedarbingi ar iš dalies darbingi (invalidai). Tai pat nustatyta tvarka Lietuvos Respublikoje įregistruotų aukštųjų, profesinių ir bendrojo lavinimo mokyklų dieninių skyrių studentai ir mokiniai, sukakę 18 metų, turi teisę gauti našlaičių pensiją iki šių mokyklų baigimo (išskyrus bendrojo lavinimo mokyklų dieninių skyrių mokinius, kurie turi teisę gauti našlaičių pensiją iki tų metų, kuriais jie baigia mokytis šiose mokyklose, rugpjūčio 31 d.), bet neilgiau, negu jiems sukaks 24 metai.
Našlaičių pensijos apskaičiavimo tvarka ir jos nustatymo dydis yra sudėtingesnis, nei našlių pensijos skyrimas. Pagal galiojančią tvarką našlaičių pensija skiriama 50 procentų mirusiajam asmeniui galėjusios priklausyti valstybinės socialinio draudimo netekto darbingumo pensijos dydžio, nustatyto asmenims, netekusiems 60-70 procentų darbingumo (iki 2005-07-01 - II grupės invalidumo pensijos dydžio), jeigu miręs asmuo nebuvo sukakęs senatvės pensijos amžiaus, arba mirusiajam galėjusios priklausyti valstybinės socialinio draudimo senatvės pensijos dydžio, jeigu jis jau buvo sukakęs senatvės pensijos amžių. Tokio dydžio našlaičių pensija skiriama, jeigu teisę gauti našlaičių pensiją turi vienas vaikas. Jei tokią teisę turi du ir daugiau vaikų (įvaikių), kiekvienam skiriama po lygiai, bet ne daugiau kaip 100 procentų viso apskaičiuotos netekto darbingumo (invalidumo) ar senatvės pensijos dydžio.
Mirus senatvės, netekto darbingumo, invalidumo ar išankstinės senatvės pensijos gavėjui, našlaičio pensija apskaičiuojama pagal mirusiojo gautos pensijos dydį. Skiriant našlaičių pensiją netekto darbingumo pensijos, apskaičiuotos asmenims, netekusiems 45-55 proc. darbingumo (iki 2005-07-01 - III grupės invalidumo pensijos) 50 proc. mažinimas netaikomas.
Jeigu LR Vyriausybė patvirtintų naują, didesnį valstybinio socialinio draudimo bazinį pensijos dydį ir (ar) naujas einamųjų metų draudžiamąsias pajamas, našlaičių pensijos bus atitinkamai apskaičiuojamos pagal naujus dydžius.
Našlaičių pensijos abiejų tėvų netekusiems našlaičiams skiriamos už kiekvieną iš mirusių tėvų. Jeigu šie našlaičiai po tėvų mirties įgyja teisę gauti našlaičių pensiją už mirusį įtėvį (įmotę), jų prašymu vietoj našlaičių pensijos už tėvą (motiną) skiriama ir mokama našlaičių pensija už įtėvį(įmotę), jeigu ji didesnė už gaunamą.
Praktikoje pasitaiko atveju, kad dėl per didelės biurokratijos ar tiesiog pačių pareiškėjų neatidumo pasitaiko atveju, kad kai žmonės netinkamai užpildę prašymus ar nepridėję reikalingų dokumentų, tokia pensija yra laiko neišmokama, o ne retai ir neskiriama. Todėl žmonės užtrunka kelis mėnesius kol susitvarko visus dokumentus. Atkreiptinas dėmesys, kad prieš teikdami prašymą gauti našlių ar našlaičių pensijai gauti be paso ar asmens tapatybės patvirtinančios kortelės būtina pridėti ne tik mirties liudijimą arba teismo sprendimą dėl asmens pripažinimo nežinia kur esančiu, bet kartu dokumentą apie asmens amžių, jeigu tai nenurodyta mirties liudijime, dokumentą, įrodantį mirusiojo asmens stažą bei mirusiojo asmens draudžiamąsias pajamas, santuokos liudijimą ar našlaičių gimimo liudijimus, mokymo įstaigų pažymėjimus, jeigu našlaičiai, vyresni kaip 18 metų, mokosi bei Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) išduotą darbingumo lygio pažymėjimą, jeigu teisė gauti šią pensiją priklauso nuo darbingumo lygio.
Tik esant visiems aukščiau nurodytiems dokumentas atsakinga institucija skirs Jums našlės arba našlaičių pensiją.
Frakcijos Tvarka ir teisingumas Seimo narys Remigijus Žemaitaitis
|